Podesty i ich zastosowania w przemyśle

Podesty, czy też jak często się je nazywa podesty robocze, to specjalne konstrukcje, które pełnią ważną rolę w wielu branżach związanych z przemysłem. Podesty takie możemy spotkać szczególnie na różnego rodzaju magazynach oraz halach produkcyjnych. Ale nie tylko. Okazuje się, że takie konstrukcje bywają niezastąpione i choć czasem korzysta się z nich sporadycznie, to w konkretnych sytuacjach pewnych prac po prostu nie dałoby się bez nich wykonać. Jednak jakie rodzaje podestów roboczych wyróżniamy i jakie jest ich zastosowanie w przemyśle? Dziś skupimy się właśnie na tym temacie.
Podesty robocze – jakie są ich rodzaje?
Jak już wspomnieliśmy, podesty robocze można spotkać w wielu miejscach związanych z produkowaniem, ale także magazynowaniem różnego rodzaju towarów. Jednak to nie wszystko. Konstrukcje tego typu – w mniejszych bądź większych opcjach gabarytowych – spotkać możemy właściwie wszędzie. Jakie są ich rodzaje? Przede wszystkim podesty można podzielić na ruchome i stałe. Podesty ruchome, jak sama nazwa wskazuje, to podesty, które w łatwy sposób można przesunąć lub przestawić w miejsce, w którym zachodzi potrzeba ich wykorzystania. Podesty ruchome możemy podzielić na:
- wózki jezdniowe – najczęściej jako ładowarki teleskopowe z koszem;
- samojezdne – zamontowane na podwoziach samochodowych;
- przewoźne – zamontowane na przyczepach;
- wolnobieżne – posiadające własny napęd;
- wiszące – podwieszane na różnego rodzaju torach i linach.
Oczywiście podesty takie mogą posiadać własny napęd albo mogą być przestawiane ręcznie.
Drugi rodzaj podestów, czyli podesty stałe, to konstrukcje dużo bardziej trwałe, których głównym zadaniem jest komunikacja między różnego rodzaju punktami, często na znacznej wysokości. Wykorzystywane są one również do składowania różnego rodzaju rzeczy, w związku z czym konstrukcje te muszą być bardzo wytrzymałe i odpowiednio zaprojektowane i zbudowane. Tak naprawdę takie podesty to pewnego rodzaju platformy oraz pomosty, które mogą być wykorzystywane w bardzo różny sposób, często uzależniony od potrzeb i możliwości ich ustawienia.
Jakie jest zatem zastosowanie podestów w przemyśle?
Jakie zatem jest dokładne zastosowanie podestów w praktyce? Tutaj wiele zależy od zapotrzebowania i konkretnego przeznaczenia danego podestu. Podesty ruchome często są wykorzystywane do montowania różnego rodzaju rzeczy na wysokościach. Dają one bowiem możliwość szybkiego ustawienia podestu w miejscu, w którym potrzebujemy, a często także tam, gdzie w inny sposób nie dałoby się dostać albo byłoby to zbyt ryzykowne i niebezpieczne. Poza tym, wysokość takich podestów może być bardzo precyzyjnie regulowana, co także jest niezaprzeczalnym atutem tego typu konstrukcji. W mniejszych rozmiarach podesty takie mogą zastąpić drabiny albo rusztowania, co pozwala dużo bezpieczniej wykonywać różnego rodzaju prace.
Zupełnie inne zastosowanie mają podesty stałe. Te wytrzymałe konstrukcje są przede wszystkim stosowane jako dodatkowe pomosty dające możliwość dotarcia do dużych maszyn przemysłowych w celu ich obsługi, naprawy czy konserwacji. Takie maszyny często są olbrzymie i właśnie podesty robocze, którymi właściwie maszyny takie są obudowane, dają możliwość dotarcia do newralgicznych miejsc takich urządzeń. Bardzo często takie podesty służą także do powiększenia przestrzeni magazynowej. Dają one możliwość nadbudowania magazynu o kolejny poziom i dzięki temu zyskać miejsce na składowanie różnych materiałów czy towarów, ale także postawienie pomieszczeń niezbędnych do wykonywania różnego rodzaju pracy oraz nadzorowania pracy wykonywanej przez innych. Oczywiście, takie wykorzystanie podestów związane jest ze spełnieniem konkretnych procedur i wymaga zastosowania wielu przepisów, niemniej często właśnie takie konstrukcje są jedyną opcją zyskania dodatkowego miejsca. Do tego w wielu halach produkcyjnych potrzeba sposobów na szybkie przemieszczanie się między różnymi punktami roboczymi. Wtedy podesty pełnią nieocenioną rolę pomostów łączących różne stanowiska pracy.